Hiszpańskie wybrzeża w sam raz na wakacyjny wypoczynek

Wybrzeże to obszar na granicy lądu i zbiornika wodnego obejmującego część nadwodną i podwodną. Pas ten jest szerszy niż brzeg i strefa brzegowa, lecz jego zasięg nie jest precyzyjnie określony granicami. Zbiornik wodny i ląd wybrzeża są rozdzielone linią brzegową. Wybrzeże odznacza się wpływem rzeźbotwórczego oddziaływania mórz i oceanów (m.in. fal morskich, pływów, prądów przybrzeżnych). Miejsce gdzie jest dużo wybrzeży to idealne miejsce na letni, wakacyjny wypoczynek. Mam tu oczywiście na myśli Hiszpanię, jakby inaczej. Dlaczego?

Hiszpania jest krajem nierozerwalnie związanym z morzem i oceanem. To wspaniałe miejsce do letniego wypoczynku, pełne złocistych plaż, malowniczych morskich krajobrazów, miejsc gwarantujących doskonałą rozrywkę i kontakt z barwną kulturą. Hiszpańskie wybrzeża ciągną się na długości prawie czterech tysięcy kilometrów wzdłuż różnorodnej linii brzegowej Morza Śródziemnego, Oceanu Atlantyckiego i Morza Kantabryjskiego. To niezliczona ilość piaszczystych plaż w nowoczesnych kurortach, jak i w dzikich, malowniczych zakątkach. Nie należy też zapominać o hiszpańskich wyspach Morza Śródziemnego (Majorka, Ibiza, Minorka, Formentera) oraz Atlantyku (Wyspy Kanaryjskie). Osoby preferujące gorący klimat mogą cieszyć się doskonałą pogodą w południowo zachodniej części Hiszpanii (niemalże przez okrągły rok w przypadku wysp na Oceanie Atlantyckim). Wielbiciele łagodniejszej pogody z satysfakcją odkryją mniej popularną północną część kraju, na czele z modnym wybrzeżem Costa Verde.

Mając na uwadze powyższe w tym artykule powiem, jakie są najpiękniejsze wybrzeża Hiszpanii. Oto one:

COSTA DEL SOL

Wybrzeże Słońca w Andaluzji leżące między Gibraltarem a przylądkiem Cabo de Gata stanowi kwintesencję hiszpańskich wakacji. Na ponad 300 km wybrzeża znajdują się hotele, ośrodki wypoczynkowe i luksusowe rezydencje. Część plaż jest tu kamienista, jednak większość jest pokryta drobnym piaskiem. Długość plaż: ok. 180 km.

COSTA DE ALMERIA

Wybrzeże Almerii w Andaluzji to kolejne miejsce, gdzie na długości niemal 300 km znajdziemy piaszczyste plaże, parki narodowe i zapierające dech w piersiach widoki. Długość plaż: ok. 200 km.

COSTA DORADA

Złote Wybrzeże to region turystyczny w Katalonii leżący między ujściem rzeki Ebro, a Barceloną. Różnorodność rozrywek, intymne plaże, a przede wszystkim klimat luzu i wiecznych wakacji przyciąga tu młodych ludzi niemal z całego świata. Długość plaż: 214 km.

COSTA BLANCA

Białe Wybrzeże uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Hiszpanii. Rejon, który wchodzi w skład prowincji Alicante w regionie Walencja, szczyci się ponad 200 km wybrzeża i ponad 300 słonecznymi dniami w roku. Długość plaż: ponad 100 km.

COSTA BRAVA

Dzikie Wybrzeże Hiszpanii zaczyna się ok. 60 km na północny – wschód od Barcelony i ciągnie się przez ponad 160 km, aż do granicy z Francją. Znajdziemy tu romantyczne, niewielkie plaże, zaciszne zatoki, strome klify i porośnięte lasami doliny. Długość plaż: ponad 100 km.

COSTA DE LA LUZ

Położone na zachodzie Hiszpanii Wybrzeże Światła to chyba najmniej znany zakątek kraju. Rozciąga się od Tarify w pobliżu Gibraltaru aż do ujścia rzeki Guadiana. Długość plaż: 122 km.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *