Kupujemy mieszkanie w Hiszpanii – wskazówki dla kupujących

Obecnie większość osób, jeżeli tylko mają pieniądze kupuje mieszkanie w innym mieście bądź także kraju. Postępujemy tak, ponieważ inwestycja w mieszkanie to dobre rozwiązanie na przyszłość. Takie kupione mieszkanie zazwyczaj wynajmujemy, aby przynosiło zyski. Ostatnimi czasy ludzie coraz częściej kupują mieszkania w Hiszpanii, by następnie wynajmować je turystom w ciągu roku, a w okresie urlopu by mieszkać tam ze swoją rodziną. Dlatego też ze względu na tak duże zainteresowanie jeśli chodzi o kupno mieszkania w Hiszpanii w tym artykule przetoczę kilka wskazówek, dla kupujących owe mieszkanie, by jak to mówią się „ nie naciąć ”. Oto one:

Poznajmy rynek

Rozpoczęcie poszukiwań to skrupulatne zapoznanie się z rynkiem nieruchomości w Hiszpanii i jego realiami. Do wyboru mamy poszukiwania na własną rękę bądź zwrócenie się do agencji nieruchomości. Na początkowym etapie, chociażby w celu możliwości późniejszego porównania cen, warto zapoznać się z ofertami bezpośrednimi od właścicieli.

Kupujemy przez agencję?

Jeśli zdecydujemy się na kupno za pośrednictwem agencji nieruchomości, powinniśmy wiedzieć, że hiszpańskie prawo nie określa w sposób klarowny kwestii opłat kosztów komisyjnych. Tak więc możemy się spotkać z ofertami, w których koszty agencji wniesione są już w cenę wystawionego na sprzedaż mieszkania. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób rozwiązywana jest w danej agencji, zdobyć rzetelną informację o tym, kto i w jakim wymiarze ponosi koszty komisji agencyjnej. Można bowiem natknąć się na nieuczciwych pośredników, próbujących uzyskać prowizję zarówno od kupującego, jak i od sprzedającego.

Za piękne, aby było prawdziwe

Część polskich potencjalnych nabywców nieruchomości rozpoczyna rozważać kupno mieszkania w Hiszpanii podążając za pojawiającymi się w polskich mediach informacjami o możliwościach nabycia własnego hiszpańskiego M za prawdziwy bezcen. Bardzo często jednak są to informacje niesprawdzone. Faktycznie, zdarzają się oferty sprzedaży za śmieszne pieniądze, jednak można narazić się na zakup mieszkania o nieuregulowanej sytuacji prawnej, nielegalnie zajmowanego przez imigrantów, w opuszczonym budynku lub bloku przeznaczonym do zniesienia.

Pamiętajmy o wymogach formalnych

W celu zakupu nieruchomości w Hiszpanii będziemy potrzebować Numeru Identyfikacyjnego Cudzoziemca. Zmiany wprowadzone w 2012 r. znacznie utrudniły możliwość jego otrzymania, jednak nie tyczy się to osób zamierzających zainwestować na hiszpańskim rynku lub dokonać zakupu nieruchomości. Bez problemu więc powinien zostać nam wydany tymczasowy, trzymiesięczny dokument, który po sfinalizowaniu transakcji kupna zostanie wymieniony.

Kto jest właścicielem?

Gdy znajdziemy interesującą nas ofertę, obowiązkowo zwróćmy uwagę na sytuację prawną właściciela i nieruchomości, jasną sytuację własnościową. Poprośmy o okazanie aktu własności mieszkania i/ lub pozwolenia na sprzedaż, dokumentu zaświadczającego o oddaniu nieruchomości do użytku (różnice w wysokości VATu są bardzo wysokie: 10% w przypadku kupna mieszkania oddanego do użytku i 23% w przypadku kupna nieruchomości wciąż znajdującej się w budowie), zapytajmy o ewentualne obciążenia (kwestia bardzo aktualna) oraz plan zagospodarowania przestrzennego, rozbudowy osiedla.

Czy to nie wabik?

Prowadząc rozmowy z właścicielem interesującego nas mieszkania lub agentem nieruchomości, postarajmy się w zręczny sposób zrozumieć, czy przedstawiona oferta jest ofertą realną czy też np. ma posłużyć jako swoisty wabik dla potencjalnych oferentów, mających jedynie pomóc w przyspieszeniu podjęcia decyzji przez pierwotnych zainteresowanych.

Dodatkowe koszty

Decydując się na zakup mieszkania, zwróćmy także uwagę na wszystkie dodatkowe koszty, które będziemy musieli ponieść (podatki, notariusz, prowizja agencji, etc.) oraz koszty przyszłego utrzymania (wysokość rachunków, comunidad, podatek od nieruchomości i.t.d.).

Wysokość zadatku

Jeśli jesteśmy pewien zakupu, czas na zawarcie wstępnej umowy ze sprzedającym oraz przekazanie zadatku (jego wysokość zazwyczaj ustalana jest indywidualnie), jak również określenie terminu podpisania umowy właściwej w obecności notariusza. Pamiętajmy, by w umowie dokładnie określić kwestię ewentualnego zwrotu wpłaconej kaucji w przypadku niewywiązania się sprzedającego z ustalonych warunków sprzedaży.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *